Coraz wyższe wymaganie w zakresie bezpieczeństwa, prostsze i bardziej elastyczne projektowanie, większa wydajność i większy komfort oraz mniejsze koszty i oszczędność energii wymagają nowoczesnych technologii, jak również nowych rozwiązań w technice instalacyjnej. Taki rozwój jest możliwy dzięki nowoczesnej technice sterowania budynkiem, a na tym polu LCN jest jednym z wiodących systemów na świecie.
W dniach 08 - 09 maja 2011 r. z inicjatywy prof. dr hab. inż. Igora Kurytnika w Instytucie Technicznym odbyły się spotkania przedstawiciela firmy LCN Polska ze studentami studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. W ramach spotkań zaprezentowano innowacyjne rozwiązania czyniące pobyt i życie w budynkach bezpieczniejszym i bardziej komfortowym.
Przedstawiciele studentów mogli interaktywnie uczestniczyć w prezentacji ucząc się programowania inteligentnych systemów. Taka forma współpracy z przemysłem została bardzo pozytywnie odebrana przez licznie zgromadzonych na prezentacji studentów.
Jesteśmy przekonani, że tematyka inteligentnych instalacji zaowocuje wieloma projektami i pracami dyplomowymi we współpracy z LCN Polska.
Konferencja Sport, Biznes, Marketing
2011-06-09
W dniach 3-5 czerwca odbył się Sportowy Weekend zorganizowany przez Uczelnianą Radę Samorządu Studentów PWSZ w Nowym Sączu, Firmę Fakro, Urząd Miasta Nowego Sącza oraz Firmę DeGie Dariusza Grzyba.
Sportowy Weekend został zainaugurowany konferencją, która odbyła się w auli Instytutu Technicznego pod hasłami Sport, Biznes, Marketing.
Na wstępie wszystkich uczestników przywitał dyrektor Instytutu Technicznego dr inż. Marek Aleksander.
Kolejnymi etapami konferencji były wystąpienia prelegentów :
Janusza Komurkiewicza, który ujawnił tajniki sukcesu i dobrego marketingu firmy FAKRO, która stara się wykorzystać w odpowiednich proporcjach wszystko, co jest w danej chwili dostępne, uwzględniając pozycję na rynku, zapotrzebowanie, oraz zaplecze finansowe. Dzięki temu FAKRO zatrudnia na dzień dzisiejszy 3000 osób.
Katarzyny Rogowiec, dwukrotna mistrzyni paraolimpijską z Turynu (2006) w biegach narciarskich, jest jedyną osobą, która zdobyła medale dla Polski na tych igrzyskach, która pomimo przeciwności losu i dzięki siłe woli, poświęceniu znajduje siłę by trenować i osiągać sukces.
Mariana Mrowcę jako pierwszyo trener Justyny Kowalczyk, stwierdził, że Pani Justyna woli trenować sama, wyłącznie z trenerem Wierietielnym i nie potwierdził w żadnym razie, że jest to dowód na to, że woda sodowa uderzyła jej do głowy. Po prostu zawsze taka była – samodzielna, harda, ambitna do bólu. Wiem to bardzo dobrze, bo karierę Justyny śledzę niemal od pierwszego dnia, gdy założyła narty” mówił Pan Marian Mrowca.
Mieliśmy zaszczyt również gościć: Józefa Kantora dyrektora Wydziału Kultury i Sportu miasta Nowego Sącza, a także Wiesława Leśniaka – wicepremiera Sandecji, Pawła Badurę dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Magdalenę Kluskę - siatkarkę Muszynianka Fakro.
Organizatorzy dziękują wszystkim serdecznie za pomoc w organizacji Weekendu Sportowego i wyrażają nadzieję, iż w przyszłym roku będzie możliwość gościć równie wspaniałych gości.
Festiwa Nauki 2011 - Instytut Techniczny
2011-05-30
Stało się już tradycją, że w ostatnim tygodniu maja organizowany jest przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu Festiwal Nauki na nowosądecki rynku.
Tym razem wykładowcy i studenci Instytutu Technicznnego prezentowali różne doświadczenia z dziedziny fizyki m.in. zamrażanie róży w ciekłym azocie, przybliżali działania systemów mechatronicznych w samochodzie, a także zasady programowania sterowników PLC.
Dużym zainteresowaniem szczególnie wśród młodszej widowni cieszyły się baloniki napełniane helem.
Inteligentne sieci - konferencja w Instytucie Technicznym
2011-04-07
W dniu 4 kwietnia 2011 roku w Instytucie Technicznym PWSZ Nowy Sącz miała miejsce konferencja pt. „Inteligentne Systemy Pomiaru Zużycia Energii - szansą na obniżenie kosztów działalności podmiotów z terenu Powiatu Nowosądeckiego”.
Inicjatorami konferencji byli Starosta Nowosądecki Jan Golonka oraz Poseł na Sejm RP - Andrzej Czerwiński.
Dr inż. Konrad Maj, dyrektor Departamentu ds. Rozwoju FREN, zaprezentował SPIN - Model transferu innowacji w Małopolsce jako narzędzie dla Smart Meteringu.
Kontekst korzyści z wprowadzenia rewolucji technologicznej Smart metering i Smart grids jakie odniosą gminy, powiaty i miasta w naszym kraju, zaprezentował Mirosława Semczuk, Ekspert z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Aspekt wykorzystania potencjału Smart grids przez samorządy przedstawił ekspert Departamentu Taryf URE - Michał Konieczko.
Kolejne temat konferencji dotyczył Smart grids widzianych z perspektywy Operatora Systemu Dystrybucyjnego - zaprezentował Jerzy Topolski z Enion S.A.
O praktycznych rozwiązaniach smart w ciepłownictwie mówił Leszek Cichy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.
Krzysztof Kasiński, ekspert z CreoTech, zaprezentował Inteligentne Systemy Pomiarowe i ich praktyczne zastosowanie.
Konferencja zakończyła żywa dyskusja zebranych, ekpertów, samorządowców, przedstawicieli nauki, biznesu i administracji rządowej. na tematy wcześniej poruszane na konferencji.
Konferencja dotycząca energii odnawialnej
2011-03-23
W dniu 21 marca w Instytucie Technicznym, odbyła się konferencja pt. „Energia odnawialna jako szansa rozwoju powiatu nowosądeckiego”. Konferencja odbyła się pod patronatem Posła na Sejm RP Andrzeja Czerwińskiego, a organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu.
Konferencja rozpoczęła się przywitaniem gości przez Starostę nowosądeckiego Jana Golonkę, następnie w imieniu Rektora PWSZ Nowy Sącz głos zabrał Prorektor ds. studenckich i kształcenia, dr inż. Mariusz Cygnar, który zaprezentował ofertę edukacyjną Uczelni.
Poseł na Sejm RP Andrzej Czerwiński w swoim wystąpieniu przedstawił planowane zmiany w prawie energetycznym, które będą znaczący sposób wpływać na koncepcje tworzenia przedsięwzięć związanych rozwojem energetyki odnawialnej. Wskazał także na potrzebę wykonania przeglądu możliwości poszczególnych regionów kraju pod kontem realizacji przedsięwzięć związanych energetyką odnawialną. Na zakończenie swego wystąpienia Pan Poseł zachęcał do wzięcia udziału w pilotażowym programie ” Inteligentne sieci”.
Część referatową rozpoczął prof. dr hab. inż. Jarosław Fraczek – pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i PWSZ w Nowy Sączu, który przybliżył problematykę paliw stałych jako alternatywne źródła pozyskiwania energii oraz zaprezentował wyniki badań w tym zakresie, a także szanse rozwoju i zagrożenia dla tego sektora.
Kolejny referat wygłosił dr inż. Zdzisław Ząber – właściciel firmy z branży małej energetyki, przedstawiając szanse na lokalne pozyskiwanie energii odnawialnej w postaci energetyki wodnej i wiatrowej. W szczególności palny rozwoju w regionie nowosądeckim, a także trudności w realizacji przedsięwzięć tego typu w naszym regionie.
Dr inż. Rafał Mięso związanych z branżą produkcji paliw, przedstawił instalacje do produkcji paliw oraz postęp technologiczny w tej dziedzinie.
Możliwości pozyskiwania środków z różnych programów Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przybliżyła Pani Monika Bochenek.
Działalność organizacji pozarządowej - Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie Cities działającą na rzecz pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii przedstawiła Pani Marta Stankiewicz.
Ostatni etap konferencji poświęcony był prezentacji przykładów działańi efektów z zakresu odnawialnych źródeł energii.
Przed budynkiem Instytutu Technicznego odbyła się prezentacja oferty urządzeń związanychzenergetyką odnawialną, prezentowaną przez jedną z firm z branży.
Konferencja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.