Uzasadnienie kształcenia na II stopniu kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Kształcenie studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu na poziomie studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (ZIP) jest podyktowane koniecznością zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych specjalistów tej dziedziny. Teza ta wynika z rozeznania przeprowadzonego na rynku pracy. W regionie nowosądeckim następuje dynamiczny wzrost liczby małych i średnich przedsiębiorstw, dla których absolwenci wnioskowanego kierunku studiów są wyjątkowo pożądani ze względu na interdyscyplinarne wykształcenie.
Współczesne kierunki rozwoju działalności produkcyjnej i usługowej zmierzają do integracji zasobów informacji, procesów projektowania, wytwarzania, kontroli, procesów transportowych i magazynowo-składowych w jeden kompleksowo zarządzany proces produkcyjny.Menedżer prowadzący produkcyjną lub usługową działalność gospodarczą powinien posiadać poszerzone kwalifikacje inżynierskie oraz mieć przyswojoną wiedzę i niezbędny zasób umiejętności z zakresu nauk o zarządzaniu i ekonomii.
Inżynieria produkcji jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, poszukującą sposobów rozwiązywania problemów produkcji. Łączy w jedną całość metody i techniki działań wpływające na poprawę produktywności oraz kultury technicznej załogi, co umożliwia scalenie przedsiębiorstwa w jeden sprawnie funkcjonujący, harmonijny system produkcyjny, zdolny do wykonywania zadań produkcyjnych oraz rozwiązywania pojawiających się problemów, w sposób zapewniający utrzymanie konkurencyjności.
Sądeckie przedsiębiorstwa i władze samorządowe w pełni popierają ideę kształcenia na poziomie studiów II stopnia na kierunku ZIP przez PWSZ w Nowym Sączu. Dzięki aktywnej, systematycznej współpracy z przedsiębiorcami i pracodawcami możliwe jest uwzględnianie ich oczekiwań podczas tworzenia i ciągłego modyfikowania struktury kwalifikacji absolwenta oraz planów i programów kształcenia. Współpraca ta dotyczy również sfery badań. Planuje się, że część badań prowadzonych w ramach prac magisterskich realizowana będzie właśnie w sądeckich małych i średnich firmach produkcyjnych i usługowych. Dzięki wzajemnym kontaktom, w tym również z jednostkami samorządu terytorialnego, możliwe będzie dokładniejsze śledzenie ofert pracy i monitorowanie kariery zawodowej absolwentów, co w znaczącym stopniu ułatwi dopasowanie oferty edukacyjnej do aktualnych potrzeb rynku pracy.
Kształcenia na II stopniu studiów kierunku ZIP jest również w pełni uzasadnione posiadanymi zasobami kadrowymi, sprzętowymi, lokalowymi oraz ekonomicznymi.
Uruchomienie studiów II stopnia na kierunku ZIP w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu wynikało również z misji Uczelni: „Uczelnia we współpracy ze środowiskiem lokalnym służy rozwojowi regionu poprzez oferowanie wysokiej jakości usług edukacyjnych” oraz wizji Uczelni „W tym okresie powinny zostać uruchomione studia magisterskie, jako studia drugiego stopnia, co najmniej na dwóch kierunkach kształcenia.” Zapisy te są w pełni zbieżne ze strategią rozwoju PWSZ w Nowym Sączu na lata 2006-2013, w której jednym z celówcel strategicznych jestrozwój działalności naukowo-badawczej.
Program studiów II stopnia kierunku ZIP jest również zbieżny z Misją oraz Wizją Instytutu Technicznego, ponieważ zakłada kształcenie na najwyższym poziomie jakości wysoko wykwalifikowanych specjalistów o kluczowym znaczeniu dla rozwoju lokalnej i krajowej gospodarki opartej na wiedzy.
Cele kształcenia na II stopniu kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Celem kształcenia na poziomie studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji jest:
- uzyskanie przez absolwenta zaawansowanej wiedzy inżynierskiej oraz poszerzonej wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania,
- nabycie umiejętności rozwiązywania złożonych problemów decyzyjnych występujących w produkcji i usługach w małych i średnich przedsiębiorstwach,
- przygotowanie absolwenta do samodzielnej oraz zespołowej pracy badawczej, doradztwa, formułowania opinii, opracowania raportów oraz upowszechniania wiedzy w zakresie inżynierii i zarządzania produkcją i usługami.
Dodatkowym celem kształcenia jest umożliwienie rozwoju osobowości studenta z uwzględnieniem jego zainteresowań indywidualnych w ramach opracowanego programu studiów obowiązującego na kierunku ZIP.
Przekazywana wiedza z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji, kształcone umiejętności oraz kompetencje społeczne pozwolą wykonywać praktyczne zawody, zgodne z nowymi potrzebami rynku pracy.
Ogólna koncepcja kształcenia II stopniu kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Dynamiczny rozwój przemysłu i usług wymaga dostosowania kształcenia absolwentów do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Kształcenie studentów na II stopniu ZIP w PWSZ w Nowym Sączu w pełni dotrzymuje kroku współczesnym trendom występującym w inżynierii produkcji i zarządzaniu w przemyśle i usługach.
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji jest kierunkiem realizowanym w obszarze nauk technicznych, lecz z istotnym komponentem wiedzy z obszaru nauk społecznych.
Ukończenie studiów II stopnia na kierunku ZIP zapewnia absolwentowi kwalifikacji na 7 poziomie PRK (7 poziom KRK) i uzyskanie tytułu magistra co wiąże się z osiągnięciem kierunkowych efektów kształcenia zdefiniowanych dla tego kierunku.
Opis kierunkowych efektów kształcenia zdefiniowanych dla II stopnia kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji: tutaj (Załącznik „Kierunkowe efekty kształcenia” do Uchwały Nr 30/2012 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 27 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia opisu efektów kształcenia dla kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji na studiach II stopnia).
|
Kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji realizowany jest jako kierunek kształcenia obejmujący wszystkie efekty z obszaru nauk technicznych oraz wybrane z obszaru nauk społecznych.
W wyniku kształcenia na poziomie 7-ym (studia II stopnia, profil ogólnoakademicki) kierunku ZIP absolwent:
- Posiada umiejętności menedżerskie i wiedzę z zakresu zarządzania różnymi obszarami funkcjonalnymi przedsiębiorstwa i jego zasobami, ze szczególnym uwzględnieniem planowania, organizowania i kontroli procesów produkcyjnych oraz usługowych w małych i średnich firmach.
- Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie analiz ekonomiczno-finansowych małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Potrafi przeprowadzić rachunek ekonomiczny lokalizacji przedsięwzięć gospodarczych, w tym uwzględniający aspekty ekologiczne, rachunek gospodarowania przestrzenią, a także rachunek efektywności inwestycji.
- Posiada wiedzę na temat otoczenia organizacji i warunków prowadzenia działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań sektora MSP oraz źródeł finansowania działalności.
- Posiada wiedzę na temat prawnych aspektów tworzenia, organizacji i funkcjonowania podmiotów gospodarczych, a także tworzenia ich związków (m.in. konsorcja, holdingi) i podejmowania współpracy (m.in. w celu transferu technologii), w tym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Potrafi organizować i wdrażać zintegrowane systemy zarządzania, projekty i przedsięwzięcia innowacyjne.
- Potrafi zarządzać transferem technologii oraz innowacyjnością.
- Wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, wspomagające procesy podejmowania decyzji i informacyjno-komunikacyjne w małych i średnich przedsiębiorstwach.
- Wykonuje złożone zadanie inżynierskie w zakresie inżynierii produkcji.
- Zna strukturę procesu oraz elementy warsztatu badawczego.
Kierunek ZIP ma własne zdefiniowane efekty kształcenia, zgodne z efektami kształcenia dla obszaru nauk technicznych oraz wybranymi dla obszaru nauk społecznych określonych w Krajowych Ramach Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego. Umiejscowienie kierunku studiów w obszarze/obszarach kształcenia z określeniem procentowego udziału liczby punktów ECTS dla każdego z tych obszarów: obszar nauk technicznych – 84,3% pkt. ECTS, obszar nauk społecznych – 15,7% pkt. ECTS
Tabela pokrycia efektów obszarowych efektami kierunkowymidla II stopnia kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji: tutaj (Załącznik „Pokrycie efektów obszarowych efektami kierunkowymi” do Uchwały Nr 30/2012 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 27kwietnia 2012 r. w sprawie utworzenia studiów drugiego stopnia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji).
|
Zastosowanie przejrzystego systemu oceny efektów kształcenia, umożliwiającego weryfikację zakładanych celów i ocenę osiągania efektów kształcenia na każdym etapie kształcenia przyczynia się do wysokiej jakości i realności koncepcji kształcenia na tym kierunku.
Osiągnięciu tych efektów podporządkowany został plan i program kształcenia.
Plan studiów dla formy stacjonarnej i niestacjonarnej znajdują się na stronie internetowej instytutu (www.pwsz-ns.edu.pl/it) w zakładce: Tok studiów/Plany studiów/Studia II stopnia.
|
Realizowany program kształcenia umożliwia studentom osiągnięcie wszystkich zakładanych celów i efektów kształcenia oraz uzyskanie zakładanej struktury kwalifikacji absolwenta.
Szczegółowy program kształcenia w ramach poszczególnych przedmiotów (tzw. karty przedmiotów) można wygenerować na stronie internetowej instytutu (www.pwsz-ns.edu.pl/it) poprzez: Tok studiów/Plany studiów/Studia II stopnia i wybierając nazwę dowolnego przedmiotu z planu studiów wybranej specjalności.
|
Program kształcenia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcjiobejmuje zarówno interdyscyplinarne treści właściwe dla tego kierunku, jak również tworzy warunki do organizacji uczenia się poprzez realizację projektów wykonywanych grupowo i indywidualnie oraz kształtuje umiejętność samodzielnego uczenia się.Dużą wagę przywiązuje się również do metodycznych aspektów prowadzenia badań naukowych, wykorzystania istniejącej i tworzenia nowej metodyki oraz planowania badań.
Wiedza zdobywana przez studentów ma na celu przystosowanie absolwentów do pracy w zintegrowanym, międzynarodowym środowisku pracy, w tym jednostkach badawczych. Obejmuje ona m.in.: elementy nauk humanistycznych, znajomość zasad organizacji, zarządzania, marketingu, teorii podejmowania decyzji, komunikacji, ekologii.
Celem realizacji programu (założonych efektów kształcenia) przyporządkowano poszczególnym efektom kształcenia określone przedmioty/moduły pozwalające na ich prawidłową realizację.
Przewidziane w programie studiów II stopnia kierunku ZIP, bloki modułów/przedmiotów ogólnych i kierunkowych zapewniają podstawę do bardziej szczegółowych przedmiotów realizowanych w ramach dwóch wybieralnych specjalnościach:
- Technologie produkcji i eksploatacja systemów technicznych
- Ekonomika i organizacja produkcji i usług.
Utworzenie tych specjalności pozwoliło,aby mieszcząc się w kanonie kierunku ZIP, student uzyskał istotne poszerzenie wiedzy i umiejętności w wybranym przez siebie profilu.
W związku z tym, że osoba podejmująca studia II stopnia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji uzyskała w wyniku ukończenia studiów I stopnia odpowiednie kompetencje do podjęcia tych studiów lub – w przypadku braku niektórych z wymaganych kompetencji – może je uzupełnić w wyniku realizacji zajęć w wymiarze nie przekraczającym 30 punktów ECTS, opis efektów kształcenia dla studiów II stopnia nie musi odnosić się do wszystkich efektów kształcenia wymienionych w opisie kwalifikacji II stopnia w obszarze nauk technicznych (opis kwalifikacji II stopnia obejmuje łącznie efekty kształcenia osiągnięte na studiach I i II stopnia). Powyższa sytuacja ma miejsce w przypadku specjalności Ekonomika i organizacja produkcji i usług, gdzie opis efektów kształcenia dla studiów II stopnia na kierunku ZIP nie odnosi się do następującego efektu kształcenia wymienionego w opisie kwalifikacji II stopnia w obszarze odpowiadającemu obszarowi nauk technicznych: umiejętności: OT2A_U07 (realizowanego m.in. przez efekty kształcenia programu studiów: K_UP07 i K_UP08). Jednakże wymagane jest, aby absolwent studiów II stopnia posiadał kompetencje określone przez wskazany efekt kształcenia i dlatego może je osiągnąć w wyniku realizacji programu kształcenia w semestrze uzupełniającym. Powyższe odnosi się wyłącznie do kandydatów z tytułem licencjata spełniających wymogi rekrutacji na studia. Kandydaci z tytułem inżyniera powyższy efekt osiągają na studiach I stopnia. Macierz efektów kształcenia jako narzędzie sprawdzające dla specjalności Ekonomika i organizacja produkcji i usług uwzględnia, więc przedmioty realizowane w semestrze uzupełniającym.
Specjalności wybieralne są po I (II dla licencjatów)semestrze studiów. Taka idea kształcenia pozwala na wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności kierunkowych do zastosowań szczegółowych i praktycznych w obrębie danej specjalności. Studenci dokonują równocześnie wyboru tematów (obszaru) prac magisterskich, które są realizowane w semestrze II i III (III i IV dla licencjatów).
W celu jak najlepszego powiązania efektów kształcenia na II stopniu kierunku ZIP z potrzebami rozwojowymi regionu, a przede wszystkim z potrzebami pracodawców, Instytut Techniczny nawiązuje i utrzymuje kontakty z wieloma podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego. Utworzone kierunkowe efekty kształcenia były konsultowane z lokalnymi firmami oraz zostały pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Radę Zatrudnienia.
Instytut włącza w proces kreowania koncepcji kształcenia na kierunku zarówno interesariuszy wewnętrznych (pracownicy, studenci), jak i zewnętrznych (inne uczelnie, przedsiębiorstwa, organizacje, władze lokalne).Nadrzędnym celem podejmowanych wspólnie przedsięwzięć jest budowanie kapitału ludzkiego w regionie.
Instytut posiada odpowiednią bazę materialną, niezbędną do osiągnięcia kierunkowych efektów kształcenia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.
Instytut wdrożył na kierunku wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia i uzyskane wyniki wykorzystuje w celu doskonalenia jakości procesu kształcenia.
Sylwetka absolwenta II stopnia kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Absolwenci posiadają wiedzę zawodową, umiejętności i kompetencje odpowiadające potrzebom Polski i Unii Europejskiej w zakresie inżynierii produkcji i zarządzania w gospodarce rynkowej. Poszerzone wiedza obejmuje swym zakresem zarządzanie funkcjami technicznymi, projektowanie nowych procesów i systemów produkcyjnych, eksploatacyjnych, obiektów i systemów zarządzania, a także dobór i szkolenie personelu, ocenę osiąganych wyników, kontrolę techniczną, zarządzanie kosztami i projektami oraz doradztwo przemysłowe, marketing, logistykę i dystrybucję, zarządzanie kapitałem i inwestycjami rzeczowymi, rozwiązywanie zadań technologicznych, zarządzania i finansów, transferu technologii oraz innowacyjności.
Są przygotowani do pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednostkach projektowych i doradczych, jednostkach gospodarczych oraz administracyjnych, w których wymagana jest wiedza techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz umiejętności organizacyjne. Znajdują zatrudnienie w firmach zajmujących się doradztwem techniczno-ekonomicznym, biurach konstrukcyjno-technologicznych, w pionie dozoru technicznego, w zakładach przemysłowych przy bezpośrednim nadzorze i organizacji produkcji, a także w jednostkach naukowo-badawczych i administracji publicznej.
Absolwenci posiadają również umiejętność twórczej działalności w wybranym zakresie inżynierii produkcji oraz zarządzania, podejmowania innowacyjnych inicjatyw i decyzji. Mają także przygotowanie do podejmowania własnej działalności gospodarcze jw małych, średnich przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych. Potrafią kierować zespołami działalności twórczej w wybranym zakresie inżynierii produkcji oraz zespołami w sferze gospodarczej, administracji oświatowej, samorządowej, państwowej lub bankowości. Mają także umiejętność organizowania i prowadzenia prac badawczych i rozwojowych, w szczególności projektowania i wdrażania innowacji technologicznych i organizacyjnych, doradztwa technicznego i organizacyjnego w wybranym zakresie inżynierii produkcji. Dysponują odpowiednim przygotowaniem do podjęcia studiów III stopnia (doktoranckich).
Absolwenta kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji cechuje umiejętność kojarzenia problemów technicznych z ekonomicznymi, czyli umiejętność właściwego przygotowania i organizacji procesu produkcyjnego z oceną wpływu decyzji produkcyjnych na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa i osiąganych wyników ekonomiczno-finansowych.
Warunkiem uzyskania przez studenta kwalifikacji, tj. dyplomu, jest osiągnięcie wszystkich, założonych na kierunku studiów efektów kształcenia. Absolwent studiów II stopnia na kierunku ZIP w PWSZ w Nowym Sączu otrzymuje tytuł zawodowy magistra. Jest świadomy znaczenia ustawicznego doskonalenia własnych umiejętności, wagi kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia oraz w prowadzenia badań w wybranym obszarze (w przypadku chęci kontynuowania nauki na studiach III stopnia).
Ponadto, absolwent studiów kierunku ZIP będzie miał świadomość konieczności uzupełniania oraz aktualizacji wiedzy, wynikającą z szybkiego jej rozwoju. Będzie również rozumiał etyczną i profesjonalną odpowiedzialność świadomości uczenia się przez całe życie.
Podsumowanie
Poszerzona wiedza z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji, wykształcone umiejętności oraz kompetencje społeczne pozwolą absolwentowi kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie zgodne z jego wykształceniem i wynikające z potrzeb rynku pracy, a także kontynuować studia III stopnia w uczelniach akademickich.
W kolejnych latach, na podstawie monitorowania efektów kształcenia i analizy prac magisterskich oraz dyskusji z absolwentami kierunku, doskonalone będą efekty, formy i treści kształcenia. Przyjęta koncepcja kształcenia będzie utrzymana i doskonalona w dalszych latach przy ścisłej współpracy z przedstawicielami pracodawców.
|