Stopień studiów: II
Profil: ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne
Specjalności na kierunku:
- Technologie produkcji i eksploatacja systemów technicznych
- Ekonomika i organizacja produkcji i usług
Czas trwania studiów:
- 3 semestry (90 punktów ECTS) dla absolwentów 7 – semestralnych studiów inżynierskich I stopnia o wymiarze co najmniej 210 punktów ECTS,
- 4 semestry (120 punktów ECTS) dla absolwentów 6-semsestralnych studiów I stopnia, którzy na semestrze uzupełniającym muszą uzupełnić dodatkowe moduły kształcenia.
Podjęcie kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu na poziomie studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (ZIP) jest podyktowane wolą zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych specjalistów tej dziedziny.
Zarządzanie i inżynieria produkcji jest kierunkiem, realizowanym w obszarze nauk technicznych z istotnym komponentem wiedzy z obszaru nauk społecznych. W obszarze nauk technicznych kierunek odpowiada dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinach: inżynieria produkcji, budowa i eksploatacja maszyn, automatyka i robotyka, elektronika, elektrotechnika, energetyka, informatyka, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska; natomiast w obszarze nauk społecznych odpowiada dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinach ekonomia i nauki o zarządzaniu.
Ukończenie studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu będzie dawało kwalifikacje na poziomie 7 KRK i tytuł magistra.
W ramach kierunku oferujemy 2 języki obce, za które PWSZ nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.
Warunki wejścia na II stopień studiów
Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia II stopnia na kierunku ZIP musi posiadać kwalifikacje I stopnia (kwalifikacje na poziomie 6 KRK) oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia na tym kierunku.
Szczegółowe warunki rekrutacji:
Rejestracja kandydatów będzie przeprowadzona w formie elektronicznej poprzez stronę internetową Uczelni. Ponadto, kandydat będzie zobowiązany złożyć wszystkie wymagane dokumenty określone we Uchwale Senatu PWSZ w Nowym Sączu.
Kandydaci ubiegający się na studia II stopnia muszą posiadać:
1) tytuł inżyniera kierunku studiów mieszczącego się w obszarach:
a) nauk technicznych – dziedzina nauk technicznych – wszystkie dyscypliny naukowe,
b) nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych – dziedzina nauk rolniczych – dyscypliny: inżynieria rolnicza, ochrona i kształtowanie środowiska, technologia żywności i żywienia,
2) tytuł licencjata lub magistra mieszczącego się w obszarach:
a) nauk społecznych – dziedzina nauk ekonomicznych – wszystkie dyscypliny naukowe,
b) nauk ścisłych – dziedzina nauk matematycznych – wszystkie dyscypliny naukowe.
Listę rankingową kandydatów na studia II stopnia tworzy się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych w trakcie studiów, określonej w zaświadczeniu wydanym przez uczelnię, która nadała tytuł zawodowy.
O przyjęciu na studia II stopnia decydują Instytutowe Komisje Rekrutacyjne
Cel studiów
Celem studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji jest:
- uzyskanie przez absolwenta zaawansowanej wiedzy inżynierskiej oraz poszerzonej wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania,
- nabycie umiejętności rozwiązywania złożonych problemów decyzyjnych występujących w produkcji i usługach w małych i średnich przedsiębiorstwach,
- przygotowanie absolwenta do samodzielnej oraz zespołowej pracy badawczej, doradztwa, formułowania opinii, opracowania raportów oraz upowszechniania wiedzy w zakresie inżynierii i zarządzania produkcją i usługami.
Ogólne efekty kształcenia
- W wyniku kształcenia na poziomie 7-ym PRK (ERK) (studia II stopnia, profil ogólnoakademicki) kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji absolwent:
- Posiada umiejętności menedżerskie i wiedzę z zakresu zarządzania różnymi obszarami funkcjonalnymi przedsiębiorstwa i jego zasobami, ze szczególnym uwzględnieniem planowania, organizowania i kontroli procesów produkcyjnych oraz usługowych w małych i średnich firmach.
- Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie analiz ekonomiczno-finansowych małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Potrafi przeprowadzić rachunek ekonomiczny lokalizacji przedsięwzięć gospodarczych, w tym uwzględniający aspekty ekologiczne, rachunek gospodarowania przestrzenią, a także rachunek efektywności inwestycji.
- Posiada wiedzę na temat otoczenia organizacji i warunków prowadzenia działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań sektora MSP oraz źródeł finansowania działalności.
- Posiada wiedzę na temat prawnych aspektów tworzenia, organizacji i funkcjonowania podmiotów gospodarczych, a także tworzenia ich związków (m.in. konsorcja, holdingi) i podejmowania współpracy (m.in. w celu transferu technologii), w tym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Potrafi organizować i wdrażać zintegrowane systemy zarządzania, projekty i przedsięwzięcia innowacyjne.
- Potrafi zarządzać transferem technologii oraz innowacyjnością.
- Wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, wspomagające procesy podejmowania decyzji i informacyjno-komunikacyjne w małych i średnich przedsiębiorstwach.
- Wykonuje złożone zadanie inżynierskie w zakresie inżynierii produkcji.
- Zna strukturę procesu oraz elementy warsztatu badawczego.
Szczegółowe efekty kształcenia/uczenia
Plany studiów
Zasady rekrutacji
Elektroniczna rejestracja kandydatów
|