| Trwa dobra passa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, która właśnie wygrała kolejny milion złotych w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Już po raz drugi nagrodzono Instytut Techniczny PWSZ w Nowym Sączu milionem złotych w konkursie na dofinansowanie działań związanych z wdrażaniem systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji. Tym razem dofinansowanie na pokrycie kosztów związanych z wdrożeniem programów kształcenia otrzymał kierunek II stopnia studiów: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji o profilu praktycznym. O sukcesie sądeckiej uczelni świadczy to, że złożony przez PWSZ w Nowym Sączu wniosek jest jednym z 26 wyróżnionych na 261, zgłoszonych do konkursu z terenu całej Polski. Potwierdza to dobre przygotowanie uczelni do realizacji misji kształcenia oraz wysoką jakość posiadanych programów studiów. W zeszłym roku uczelnia otrzymała milion złotych na kierunek Mechatronika, przeznaczając nagrodę na podniesienie jakości kształcenia, rozwój nowych laboratoriów oraz podnoszenie kwalifikacji przez kadrę naukową i dydaktyczną. - W tym roku zmieniliśmy profil kształcenia na II stopniu studiów na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji z ogólnoakademickiego na praktyczny. Co pozwala nam na pełniejszą współpracę z przemysłem i podmiotami gospodarczymi a także gwarantuje, że 50% realizowanych na kierunku zajęć będzie miało wymiar praktyczny. Takie działania są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek pracy i przedsiębiorców – mówi doc. dr inż. Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego. Uczelnia planuje wydać pozyskaną dotację m.in. na dalszy rozwój specjalistycznych laboratoriów oraz dodatkowe zajęcia dla studentów.
Źródło: MiastoNS.PL - 08.12.2013
http://www.miastons.pl/98,9164,Kolejny_milion_dla_PWSZ.htm |
|
| Instytut Techniczny wziął udział w konkursie ministerialnym na najlepszy program studiów magisterskich. Szkoła chce uczyć na coraz lepszym poziomie i na to właśnie przeznaczyć pieniądze - powiedział Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego PWSZ- POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI
Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafiło 261 wniosków, 26 zostało wyróżnionych.
Źródło: RDN Nowy Sącz - 09.12.2013
http://www.rdn.pl/rdn/index.php/wiadomosci/nowy-sacz/2204-milion-zlotych-dla-nowosadeckiej-pwsz |
|
| Program kształcenia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji okazał się jednym z najlepszych w Polsce. Uczelnia już wydatkuje nagrodę – milion złotych od ministerstwa.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spośród 261 kierunków nagrodziło 26, w tym program studiów magisterskich na popularnym ZiP-ie w nowosądeckiej PWSZ. Rok temu w tym konkursie wyróżniono mechatronikę.
- To sukces dla naszej uczelni. Jako jeden z dwóch kierunków kształcenia o profilu praktycznym został doceniony milionem złotych. Dla niektórych uczelni milion złotych to być może nie tak dużo, ale dla nas jest to znaczące – mówi profesor Zbigniew Ślipek, rektor nowosądeckiej uczelni.Na uczelnię już dotarło wyposażenie laboratorium elektropneumatyki. Za otrzymane pieniądze ma powstać także laboratorium procesowe.
Instytut Techniczny odpowiada na zapotrzebowanie sądeckich przedsiębiorców. Stała współpraca z zakładami produkcyjnymi ma pomóc w jak najlepszym przygotowaniu absolwentów do podjęcia pracy
- Chodzi nam o to, by studenci na zajęciach mogli pracować w małych zespołach. Chcemy zbliżyć studentów do przemysłu, żeby mogli uczestniczyć w działaniach firm, zapoznać się z procesem ich produkcji – wyjaśnia dr Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego.
Wykładowcy alarmują, że ogólnoakademicki charakter studiów przygotowuje jedynie do pracy na uczelni, a nie przyszłych fachowców.
Nastawienie na aspekt praktyczny ma zmienić tę powszechnie panującą tendencję i odpowiedzieć na oczekiwania rynku pracy.
Jak twierdzi rektor, zmiana metody kształcenia przyniosła pierwsze owoce. Studenci już w trakcie studiów przygotowują prace dla firm produkcyjnych. Jest to jeden z elementów systematycznie wprowadzanych zmian.
- Co roku wysyłamy do firm propozycje współpracy. Na przykład w zeszłym roku nasi studenci przygotowali dla firmy Wiśniowski 14 prac dyplomowych. Były to prace z zakresu projektowania. Współpraca z sądeckimi przedsiębiorcami rozwija się, a efekty podobają – mówi Marek Aleksander.
Źródło: Dobry Tygodnik Sądecki - 06.12.2013
http://www.dts24.pl/kolejny-milion-dla-pwsz-instytut-techniczny_2903.html |
|
|
ZOBACZ FILM
Źródło: NTV - 06.12.2013
http://www.ntvsadecka.pl/1,1154-milion_dla_pwsz..html |
|
| Instytut Techniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej już po raz drugi nagrodzony został przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tym razem milion złotych otrzyma kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji.
W lipcu tego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs dla jednostek, które opracowały najlepsze programy kształcenia dla studiów praktycznych, zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Do konkursu uczelnie z całego kraju zgłosiły 261 wniosków. Komisja do spraw opiniowania wniosków o dofinansowanie w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji pod przewodnictwem prof. dra hab. inż. Edwarda Jezierskiego najwyżej oceniła 26 programów kształcenia, w tym program studiów na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji”, studia II stopnia prowadzony przez Instytut Techniczny PWSZ w Nowym Sączu. Zwycięzcy konkursu otrzymają po milionie złotych na pokrycie kosztów związanych z wdrożeniem programów kształcenia.
– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podobnie jak w ubiegłym roku jest laureatem ministerialnego konkursu, którego nagrodą jest milion złotych dotacji na poprawę jakości kształcenia. Za bardzo dobry program kształcenia na studiach magisterskich o profilu praktycznym uczelnia jako jedna z niewielu została doceniona – mówi prof. Zbigniew Slipek, rektor PWSZ w Nowym Sączu.
Uczelnia w przyszłości chce postawić na studia o charakterze praktycznym.
– Chcielibyśmy przeprofilować wszystkie kierunki na program praktyczny. Połowa zajęć powinna polegać na praktykach i zajęciach w laboratoriach – dodaje rektor.
W realizacji takiej koncepcji na pewno pomoże przyznany milion, który przeznaczony zostanie na doposażenie pracowni i program praktyk studenckich.
– Dofinansowanie z ministerstwa pozwoli doposażyć pracownie instytutu, stworzyć więcej stanowisk w laboratoriach. Studenci będą mogli pracować w małych zespołach – wylicza dr Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego.
Źródło: Sądeczanin.info - 06.12.2013
http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/milion-zlotych-od-ministra-pwsz-doceniona-w-konkursie,53954 |
|
| Konferencja prasowa w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
ZOBACZ FILM
Źródło: TV-NS.pl - 05.12.2013
http://tv-ns.pl/poglady/material/7361/b/1.html |
|
| Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej będą niebawem prowadzić analizy żywności w laboratoriach Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.
Wszystko dzięki współpracy pomiędzy szkołą a wyższą uczelnią. Ostatnio podpisano kolejne porozumienie dotyczące współpracy, tym razem z Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej.
Ta współpraca przynosi obopólną korzyść – mówi doc. dr inż. Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego sądeckiej PWSZ. – Nasi studenci mogą korzystać z bazy szkolnego gospodarstwa rolniczego i parku maszynowego, a uczniowie będą mogli przychodzić na specjalistyczne zajęcia z analizy produktów żywnościowych i korzystać ze wsparcia naszych pracowników. Ponadto do dyspozycji współpracujących szkół i ośrodków są bogate zbiory naszej biblioteki.
Dyrektor Instytutu nie ukrywa, że dzięki współpracy ze szkołami, sporo młodych ludzi przychodzi później na studia właśnie do IT. Potwierdza to dr Ryszard Poradowski – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.
Jeszcze będąc w szkole mogą zapoznać się z oferowanymi przez uczelnię zajęciami, popracować w dobrze wyposażonych laboratoriach, sprawdzić, jak funkcjonuje system nauczania – mówi dr Ryszard Poradowski. – Mogą wybrać kierunek, który będzie kontynuacją profilu szkolnego bez konieczności wyjazdu na studia do innych odległych ośrodków. Jeśli są dobrzy w tym co robią i chcą się uczyć, mogą od razu po studiach trafić do pracy.
Instytut Techniczny PWSZ współpracuje z wieloma znanymi firmami. Ich przedstawiciele prowadzą zajęcia na uczelni i wyszukują najlepszych studentów, których później zatrudniają.
Jesteśmy im wdzięczni, że włączają się w proces kształcenia i mówią, czego brakuje naszym absolwentom w kontekście zapotrzebowania przez pracodawcę. Dzięki takim uwagom, możemy szybko reagować i natychmiast włączać dodatkowe przedmioty do programu studiów – tłumaczy dyrektor Marek Aleksander. – Nasi studenci piszą też prace dyplomowe na zlecenie lokalnych firm i odbywają tam praktyki. Te firmy to między innymi: Wiśniowski, DeltaControls, Solgro.
Instytut Techniczny cały czas się rozwija. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę ministra szkolnictwa wyższego w wysokości miliona złotych na doskonalenie jakości kształcenia dla kierunku mechatronika, a w maju tego roku Rada Główna Szkolnictwa Wyższego zaproponowała sądeckie efekty kształcenia dla tego kierunku jako efekty wzorcowe. Sukcesem jest też uruchomienie studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Coraz lepsza baza, współpraca ze szkołami i przedsiębiorstwami sprzyja poprawie wyników nauczania i daje szansę na zatrudnienie w naszym rejonie.
ZOBACZ FILM
Źródło: TV-NS.pl - 27.11.2013
http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/7332/b/7.html
|
|
| Jak programuje się roboty, co się stanie z różą włożoną do ciekłego azotu?
ZOBACZ FILM
Źródło: TV-NS.pl - 30.09.2013
http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/7169/b/1.html |
|
| Od rozpoczynającego się dziś, nowego roku akademickiego studenci informatyki i mechatroniki w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu będą mogli uczyć się w dwóch nowych pracowniach.
W instytucie przy ulicy Zamenhofa 1a powstały laboratoria: „Inteligentny dom” oraz „Systemy alarmowe i kontrola dostępu”, a w ciągu tego roku akademickiego otwarte zostaną również inne, profesjonalnie wyposażone pracownie.
Pierwsza z nich Laboratorium „Inteligentny dom” pomoże studentom nabyć praktyczne umiejętności projektowania, instalowania i programowania inteligentnych instalacji budynkowych. System automatyki w inteligentnych budynkach nie tylko zapewnia optymalny komfort i bezpieczeństwo ludziom, ale minimalizuje zużycie energii (elektrycznej i cieplnej), zapewnia sterowanie i monitorowanie wszystkich urządzeń technicznych oraz wykrywanie pożaru, zalania czy włamania. W laboratorium student zetknie się z dwoma systemami: polskiej myśli technicznej - Domito firmy MCD Electronics oraz niemiecki system - LCN.
Drugie – Laboratorium „Systemy alarmowe i kontroli dostępu” powstało we współpracy z firmą Satel. Instytut Techniczny przystąpił do programu eduSatel, dzięki czemu student zetknie się z najnowszym sprzętem tej firmy m.in. centralami Integra, systemem ACCO, systemem ABAX. Pozwoli to na nabycie praktycznych umiejętności projektowania, montażu i konfiguracji systemów alarmowych i systemów kontroli dostępu.
– Osiem stanowisk dwuosobowych pozwoli studentom zdobyć wiedzę oraz nabyć praktyczne umiejętności z zakresu systemów alarmowych oraz kontroli dostępu. Zajęcia umożliwią przede wszystkim zapoznanie z zasadami projektowania oraz programowania systemów alarmowych, jak również obsługą oraz sposobem montażu. Studenci dowiedzą się przy pomocy jakich rozwiązań zabezpieczać pomieszczenia przed włamaniem, czy zalaniem, jak ochronić je przed ulatniającym się gazem. Poznają możliwości zaprojektowania systemu w taki sposób, by w nagłych przypadkach wezwać na pomoc ratowników lub odpowiednie służby np. policję. Nie bez znaczenia będą także umiejętności zarządzania i wizualizacji systemu alarmowego poprzez sieć Internet, czy też dopasowania systemu alarmowego do potrzeb konkretnego, nawet najbardziej wymagającego klienta – mówi dr Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu.
Dzięki temu, że uczelnia weszła we współpracę z prywatnymi firmami zaoszczędziła około 125 tys. złotych.
– Możliwość poszerzania wiedzy w tak nowoczesnym laboratorium nie tylko uatrakcyjni ofertę edukacyjną dla studentów uczelni. Pozwoli im również zdobyć praktyczne umiejętności podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz przygotowujące do pracy w zawodzie – dodaje dr Aleksander.
Źródło: Sądeczanin.info - 01.10.2013
http://www.sadeczanin.info/kultura-i-edukacja,11/nowe-laboratoria-w-instytucie-technicznym-pwsz,51644#.Ukx8JlNwGJw |
|
| 27 września, już po raz siódmy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu była gospodarzem Małopolskiej Nocy Naukowców. Tym razem wydarzenie gościło na terenie obiektów Instytutu Technicznego oraz Instytutu Kultury Fizycznej. Program przygotowano w sposób przystępny dla osób w szerokim przedziale wiekowym, także praktycznie każdy odwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie i doświadczyć odkrywania fascynującej strony nauki. Uroczystego otwarcia dokonał Rektor PWSZ w Nowym Sączu, prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek o godzinie 16:00. Do północy czas wypełniły liczne wykłady, spotkania z naukowcami, eksperymenty, konkursy jak również występy artystyczne. Na stoiskach kryły się odpowiedzi na nurtujące pytania z wielu dziedzin, nie tylko ścisłych. Progi szeroko uchylonych drzwi uczelnianych sal i laboratoriów przekroczyło tego dnia wielu Sądeczan.
ZOBACZ FILM
Źródło: beskid.tv - 28.09.2013
http://www.beskid.tv/film/433 |
|