Wyjazdy mogą zostać zrealizowane do tych uczelni, z którymi PWSZ ma aktualnie podpisane umowy o współpracy w ramach Erasmus+, przewidujące wymianę studentów. Istnieje możliwość podpisania nowej umowy o współpracy na wniosek studenta (student samodzielnie uzyska zgodę innej uczelni, z którą PWSZ nie ma podpisanej umowy o współpracy), w roku akademickim poprzedzającym wyjazd.
ERASMUS wiąże się z:
- uczestniczeniem w zajęciach dydaktycznych prowadzonych w uczelni zagranicznej,
- wyjazdem zwykle na okres 1 lub 2 semestrów studiów,
- zaliczeniem przez uczelnię okresu studiów odbytych za granicą (pod warunkiem zdania wszystkich, objętych Porozumieniem o Programie Studiów, egzaminów w uczelni zagranicznej oraz ewentualnym uzupełnieniem różnic programowych ustalonych przed wyjazdem),
- dofinansowaniem wyjazdów z Programu ERASMUS+, student otrzymuje stypendium, pokrywający różnicę w kosztach utrzymania za granicą,
- zwiększonym dofinansowaniem w postaci dodatku finansowego dla studentów, którzy zostali zakwalifikowani do przyznawania stypendium socjalnego w czasie rozpoczęcia wymiany,
- studiowaniem ze studentami z innych krajów UE i nie tylko,
- zachowaniem prawa do otrzymywania w pełnej wysokości stypendiów i pożyczek przyznanych w swoim kraju,
- bezpłatnym prawem do korzystania ze statusu studenta w uczelni partnerskiej.
|
Zaliczenie okresu studiów następuje na podstawie "Transcript of records", potwierdzającego zaliczenie uzgodnionego w "Learning Agreement" programu zajęć, wyszczególniającego wyniki studenta w uczelni zagranicznej. Student jest zobowiązany do zaliczenia pozostałych przedmiotów objętych wewnętrznym porozumieniem, jeśli wcześniej takie różnice programowe zostały ustalone.
Kiedy zgłosić w uczelni chęć wyjazdu?
Uczelnia prowadzi rekrutację na wyjazdy semestrze poprzedzającym wyjazd na studia (lecz najpóźniej do: 15 kwietnia każdego roku – wyjazd na semestr zimowy, 20 października każdego roku – wyjazd na semestr letni).
Kryteria kwalifikacji:
- dobre wyniki w nauce (średnia ocen z poprzedniego roku akademickiego lub semestru kiedy aplikantem jest student 1-go roku),
- znajomość języka obcego, w jakim będą prowadzone zajęcia w uczelni zagranicznej - najczęściej jest to język angielski, ale również niemiecki, włoski, francuski, norweski i słowacki w zależności od kraju docelowego, potwierdzenie znajomości języka w postaci certyfikatu lub zaświadczenia ze szkoły językowej,
- złożenie pełnej wymaganej dokumentacji zgodnie z Regulaminem Programu Erasmus oraz uzyskanie zgody Dyrektora Instytutu/Kierownika Zakładu Instytutu.
|
|
|
|
Procedura wyjazdu:
- Wypełnienie formularza aplikacyjnego oraz uzyskanie zgody Dyrektora Instytutu na stosownym podaniu i złożenie ich rektoracie w pok. 14 lub 15.
- Zapoznanie się szczegółowo z obowiązującym Regulaminem Programu Erasmus.
- Sporządzenie Porozumienia o Programie Studiów tzw. Learning Agreement.
Porozumienie o programie studiów podpisane przez studenta, dyrektora odpowiedniego instytutu oraz przez koordynatora uczelni przyjmującej jest umową wiążącą trzy strony. Student zobowiązuje się do zaliczenia wybranych przedmiotów w sposób przewidziany dla danej uczelni zagranicznej, dyrektor instytutu potwierdza swoim podpisem, iż przedmioty wybrane przez studenta stanowić będą część programu studiów tego studenta w PWSZ oraz że po ich zaliczeniu okres studiów za granicą zostanie zaliczony do okresu studiów w PWSZ. Koordynator w uczelni przyjmującej zaś stwierdza, iż student może zdawać wybrane przedmioty w uczelni partnerskiej na takich samych zasadach jak studenci tejże uczelni.
- Sporządzenie wewnętrznego porozumienia o programie zajęć: dyrektor instytutu określa przedmioty obowiązkowe, które student będzie musiał zdać po powrocie (lub przed wyjazdem) oraz termin ich zaliczenia.
- Kontakt z uczelnią przyjmującą - zgłoszenie studenta (nominacja przez PWSZ oraz akceptacja uczelni partnerskiej).
- Zakwaterowanie - w większości przypadków uczelnie zagraniczne pomagają lub pośredniczą w znalezieniu odpowiadającego studentowi zakwaterowania. Należy odpowiednio wcześnie wysłać do tej uczelni odpowiedni formularz, gdyż większość uczelni ma określone terminy przyjmowania podań i limitowaną pulę miejsc dla studentów zagranicznych w domach akademickich.
- Wskazanie numeru konta bankowego, na które będzie przekazane stypendium.
- Ubezpieczenie - osoby opłacające składki na NFZ, podróżujące po krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mają prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza poza granicami kraju należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (rolę tę pełni obecnie w UE Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). W przypadku wyjazdu na Erasmusa należy przed wyjazdem odebrać kartę ubezpieczenia zdrowotnego w swoim oddziale NFZ, przedstawiając wypełniony wniosek, zaświadczenie o kwalifikacji na wyjazd i dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia. Student musi również obowiązkowo posiadać ubezpieczenie NW (od nieszczęśliwych wypadków) oraz na leczenie szpitalne oraz transport medyczny. Dodatkowo obliguje się studentów do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz lecenia i transportu medycznego np. poprzez wykupienie polisy ubezpieczeniowej lub zakup Karty EURO26, uprawniającej do zniżek i ubezpieczenia zagranicznego (do kupienia w biurach podróży).
- Podpisanie umowy finansowej z uczelnią i odebranie Karty Studenta Erasmusa+.
- Przelew stypendium na wskazane przez studenta konto bankowe.
- Wypełnienie pierwszego obowiązkowego testu językowego w systemie OLS (Online Linguistic Support). W przypadku oceny A1, A2, B1 obowiązkowo realizacja kursu językowego OLS w całym okresie mobilności. W przypadku oceny B2, C1 lub C2 możliwość dobrowolnej realizacji kursu językowego OLS w całym okresie mobilności.
- W uczelni zagranicznej:
- zgłoszenie rozpoczęcia pobytu u miejscowego koordynatora programu Erasmus,
- kontakt z uczelnią macierzystą (najlepiej pocztą elektroniczną),
- bieżące informowanie uczelnianego koordynatora programu Erasmus oraz koordynatora w Instytucie o wszelkich zmianach w programie studiów,
- uzyskanie zaliczeń i zdanie egzaminów,
- uzyskanie tzw. Transcript of records - wykazu ocen i zaliczeń,
- uzyskanie tzw. Confirmation of study period, czyli okresu pobytu zgodnego z datami na umowie finansowej zawartej przed wyjazdem w PWSZ.
- Wypełnienie drugiego obowiązkowego testu językowego w systemie OLS (Online Linguistic Support) do 30 dni po zakończeniu mobilności.
- Po powrocie:
- dostarczyć: wykaz zaliczeń do koordynatora Erasmusa,
- dostarczyć zaświadczenie o pobycie w uczelni goszczącej z datami rozpoczęcia i zakończenia pobytu odpowiadającymi okresowi, na który zostało wypłacone stypendium (zgodnie z umową finansową),
- wypełnić obowiązkowo ankietę studenta Erasmusa, która jest wysłana drogą mailową na adres wskazany przez studenta w aplikacji,
- zaliczyć ewentualne różnice programowe, które były ustalone z Dyrekcją Instytutu przed wyjazdem.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do rejestrowania swojej podróży zagranicznej w serwisie ODYSEUSZ https://odyseusz.msz.gov.pl/
Dlaczego?
- w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z kontakt z obywatelami Polski,
- udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.
|
Przedłużenie pobytu
Możliwe jest przedłużenie pobytu w uczelni zagranicznej za zgodą uczelni macierzystej (koordynatora programu Erasmus oraz Dyrektora Instytutu) oraz uczelni partnerskiej z odpowiednim wyprzedzeniem (min. miesiąc przed końcem realizowanej wymiany) na wniosek studenta.
Po akceptacji podania przez Dyrektora Instytutu oraz Koordynatora Erasmusa potwierdza się uzyskanie zgody na przedłużenie pobytu studenta i przygotowuje program nauczania na kolejny semestr oraz aneks do umowy.
|