Rekrutacja kandydatów na praktyki za granicą, odbywa się zgodnie z zasadami określonymi w uczelnianym Regulaminie Programu Erasmus oraz zasadami określanymi corocznie w umowie zawartej pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu a Narodową Agencją Programu Erasmus+.
Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzenie rekrutacji studentów na praktyki za granicą jest Dział nauki, współpracy i rozwoju w porozumieniu z poszczególnymi Instytutami PWSZ. Koordynacją prac związanych z rekrutacją oraz przebiegiem praktyki studenckiej zajmuje się uczelniany koordynator programu Erasmus. Student może pozyskać ofertę praktyk od koordynatora programu Erasmus, ze strony internetowej http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/ lub wskazać samodzielnie wybraną, potencjalną instytucję partnerską, co będzie uwzględniane przy rekrutacji w wypadku, gdy instytucja ta będzie spełniała wymagania formalne i potwierdzi gotowość nawiązania współpracy,
Rekrutacja studentów na praktyki za granicą odbywa się według następujących kryteriów:
a) znajomość języka obcego, w jakim będzie prowadzona praktyka,
b) wyniki w nauce - średnia z całego przebiegu studiów,
c) dostępność miejsc dla praktykantów w instytucjach partnerskich (przyjmujących studentów) zapewniających właściwą organizację i przebieg praktyki,
d) wyróżniająca aktywność studencka, szczególnie w zakresie współpracy międzynarodowej lub zaangażowania w koła naukowe,
e) zgoda Dyrektora Instytutu (jeżeli wyjazd następuje w trakcie roku akademickiego lub praktyka wakacyjna jest dla studenta obowiązkowa).
Wstępne zakwalifikowanie studenta na praktykę przez PWSZ nie jest jednoznaczne z przyznaniem i realizacją wyjazdu. Realizacja praktyki uzależniona jest od zgody instytucji partnerskiej (przyjmującej studenta), zatwierdzenia programu praktyki i podpisania stosownych dokumentów.
Dział nauki, rozwoju i współpracy jest zobowiązany do poinformowania wszystkich kandydatów o wynikach rekrutacji. Kandydat, który rezygnuje z wyjazdu, powinien niezwłocznie pisemnie poinformować o tym fakcie Dział Nauki, współpracy i rozwoju. Uczelniany koordynator programu Erasmus może anulować decyzję o zakwalifikowaniu Kandydata, np. w wypadku znaczącego pogorszenia jego wyników w nauce lub w razie naruszenia przez Kandydata zasad oraz regulaminu studiów obowiązujących w PWSZ.
Wysokość stypendium na wyjazdy na studia i na praktyki jest zależna od kraju, do którego się wyjeżdża oraz długości pobytu. Bezpośrednio przed wyjazdem student podpisuje umowę finansową z uczelnią oraz otrzymuje stypendium na własne konto bankowe, które wskazuje w stosownym oświadczeniu.
|