W dniach 9-11 maja w Katowicach odbywały się V Ogólnopolskie Zawody Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym, w których uczestniczyło 18 zespołów, reprezentujących uczelnie z całego kraju. W zawodach tych wystartowała również ekipa, reprezentująca Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu, w składzie: Bartosz Kowalczyk - kierownik zespołu; Łukasz Halczak, Dominik Kasprzyk - studenci II roku Ratownictwa Medycznego. Zespołowi Sądeckiej PWSZ towarzyszył również opiekun - Dawid Janik - student III roku Ratownictwa Medycznego. Należy podkreślić, że wszyscy są członkami działającego w Instytucie Zdrowia, Studenckiego Koła Ratownictwa Medycznego "eRka".
Tegoroczne zawody organizowane były przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który zwyciężył w ubiegłorocznych zmaganiach. Każdy z 3-osobowych zespołów musiał sprawdzić się w 6 zadaniach.
Scenariusz zadania I zakładał, że w rozlewni wody mineralnej doszło do rozszczelnienia instalacji dwutlenku węgla, w wyniku którego poszkodowanych zostało 9 osób. Zadanie polegało na przeprowadzeniu segregacji medycznej i udzieleniu pomocy poszkodowanych. Część z nich było nieprzytomnych i to właśnie oni wymagali pomocy w pierwszej kolejności.
Zadanie II realizowane w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznych SUM, zakładał udzielenie pomocy w warunkach SOR - u młodemu mężczyźnie, który został przywieziony z pobliskiej dyskoteki. Mężczyzna był przytomny w logicznym kontakcie z częstoskurczem nadkomorowym, czyli bardzo szybką akcją serca.
Zadanie III o nazwie "Przystanek", polegało na udzieleniu pomocy mężczyźnie, który został potrącony przez samochód. W trakcie zaopatrzenia poszkodowanego okazało się, że pomocy wymaga również młoda kobieta – świadek zdarzenia, która nie uczestniczyła w wypadku, ale uskarżała się na silny ból brzucha z prawej strony. Zadanie wymagało, aby zespół się podzielił oraz prawidłowo zbadał i zdiagnozował kobietę, u której stwierdzono ostatecznie podejrzenie zapalenia pęcherzyka żółciowego.
W zadaniu IV Zespół Ratownictwa Medycznego został zadysponowany do dziewczyny, która przez kilka godzin ćwiczyła na ścianie wspinaczkowej i zasłabła. W trakcie działań ratowniczych okazało się, że pomocy wymaga również młody chłopak, który odpadł od ścianki. Poszkodowany był asekurowany przez kolegę i w trakcie przybycia na miejsce ratowników wisiał w powietrzu. Należało go ostrożnie opuścić na deskę ratowniczą i wdrożyć odpowiednie działania.
W kolejnym zadaniu ZRM został zadysponowany do dziecka w wieku 6 lat, który spadł z huśtawki. Dziecko leżało na wersalce, a obok znajdowała się jego matka. W trakcie działań podjętych przez ratowników okazało się, że dziecko ma na ciele liczne sińce. W trakcie udzielania pomocy do pomieszczenia wszedł ojciec dziecka, znajdujący się pod wpływem alkoholu i będący agresywny. Zespół z Nowego Sącza zachował się prawidłowo, bowiem wezwał do pomocy Policję. W tym zadaniu należało zastosować odpowiednie działania ratownicze względem dziecka z urazem ręki, a także rozpoznać tzw. syndrom dziecka maltretowanego.
W ostatniej konkurencji, rozgrywanej podczas zawodów w Katowicach, ZRM został zadysponowany do przychodni rejonowej, gdzie mężczyzna wymagał udzielenia pomocy. Mężczyzna początkowo był przytomny i w logicznym kontakcie słownym, z niską akcją serca ok. 50/min. Zespół otrzymał również wyniki badań, które zostały przeprowadzone w przychodni. W trakcie zadania u mężczyzny nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia i zespół musiał podjąć reanimację pacjenta. Z przekazanych w przychodni badaniach, należało zdiagnozować u pacjenta hiperkaliemię - czyli wysoką zawartość potasu w organizmie.
Sądeccy studenci spisali się doskonale i w końcowej klasyfikacji zajęli V miejsce. Jest to także wynik ciężkiej pracy wszystkich wykładowców Instytutu Zdrowia, którzy przygotowują przyszłych ratowników medycznych.
Klasyfikacja generalna V ogólnopolskich Zawodów Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym - Katowice 2014:
1. Akademia Techniczno - Humanistyczna Bielsko Biała
2. Krakowska Akademia im. A.F. Modrzewskiego
3. UM Lublin
4. UJ - Collegium Medicum
5. PWSZ w Nowym Sączu
6. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
7. PWSZ w Suwałkach
8. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
9. Warszawski Uniwersytet Medyczny
10. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
11. NWSM Wrocław
12. Podhalańska PWSZ w Nowym Targu
13. UMK w Toruniu CM
14. WSM Sosnowiec
15. Pomorski UM w Szczecinie
16. Ośrodek Dydaktyczny w Grudziądzu UMK Toruń
17. Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna
18. Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej
Zawody są doskonałą możliwością, nie tylko sprawdzenia się w różnych sytuacjach stresowych, które każdy ratownik medyczny może spotkać w swojej pracy, ale także nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń związanych z edukacją zawodową, czy dyskusji w zakresie działań ratowniczych.
Gratulujemy sądeckim studentom osiągniętego wyniku i dziękujemy za godne reprezentowanie PWSZ w Nowym Sączu.
|