Cele i założenia Koła:
Celem KNWRD jest podejmowanie zadań edukacyjnych wykraczających poza zakres programu nauczania oraz aktywne angażowanie się w studencką pracę naukową i organizowanie działalności pedagogicznej w środowisku lokalnym, jak również wśród studentów naszej Uczelni.
Oferta Koła jest skierowana do wszystkich studentów pragnących rozwijać swoje zainteresowania związane z działalnością pedagogiczną w środowisku lokalnym oraz do tych, którzy chcą praktycznie rozwijać, doskonalić własne umiejętności, kompetencje wychowawcze, psychoedukacyjne i psychoprofilaktyczne oraz są zmotywowani do kształtowania umiejętności kierowania własnym rozwojem osobistym i zawodowym.
Cele i założenia Koła realizowane są poprzez:
– samodzielne tworzenie i weryfikowanie projektów działań,
– podejmowanie działań upowszechniających wzory dobrej praktyki pedagogicznej i wolontariatu,
– zaspokajanie potrzeb dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dzieci i młodzieży ze szkół w środowisku lokalnym,
– organizowanie i prowadzenie działalności wspomagającej i promującej dziecko we wszystkich wymiarach jego życia i funkcjonowania,
– organizowanie i prowadzenie imprez artystycznych, kulturalno-oświatowych i innych na rzecz środowiska oraz udział w nich, a także pozyskiwanie do współpracy osób, instytucji, podmiotów gospodarczych do realizacji tych celów,
– organizowanie warsztatów, konferencji, sympozjów, szkoleń oraz szeroko rozumianej działalności artystycznej i wolontariatywnej,
– współdziałanie i wymiana doświadczeń w zakresie praktyki pedagogicznej oraz wolontariatu z podobnymi zrzeszeniami i stowarzyszeniami w Polsce i poza granicami kraju.
Formy działalności Koła:
Działalność Koła Naukowego „Wspomaganie Rozwoju Dziecka” została usprawniona przez powołanie niżej wymienionych sekcji i osób koordynujących ich pracę:
a) Sekcja edukacyjna (Paulina Frączek i Natalia Filipek),
b) Sekcja artystyczna (Magdalena Sabik i Lidia Szczechura),
c) Sekcja ds. koordynacji wolontariatu (Iwona Surma i Agata Sewiło),
d) Sekcja reklamy, promocji i wizerunku (Angelika Górka),
e) Sekcja ds. pozyskiwania funduszy (Angelika Górka).
Metody pracy Koła:
- organizowanie warsztatów, konferencji, sympozjów, szkoleń oraz szeroko rozumianej działalności artystycznej oraz wolontariatu,
- zebrania członków Koła po każdym warsztacie, konferencji, sympozjum w celu wymiany poglądów (dzielenie się pomysłami dotyczącymi sposobów wprowadzania ciekawych metod w dalszej działalności pedagogicznej w środowisku oraz podejmowania pracy w zakresie rozwijania i doskonalenia własnych umiejętności i kompetencji wychowawczych).
Zarząd Koła:
a) Prezes – Anna Gurba, tel. 518988956, e-mail: agurba25@wp.pl
b) Wiceprezes – Anna Stężowska
c) Wiceprezes – Bernadeta Wołek
d) Sekretarz – Tomasz Małucha
e) Skarbnik – Anna Leśniak
Opiekunowie naukowi Koła:
a) prof. dr hab. Wojciech Kudyba;
b) mgr Maria Sułkowska (tel. 505104178 e-mail: maries7@o2.pl)
Osiągnięcia Koła w roku akademickim 2011/2012:
- Sekcja Artystyczna powołała Zespół Wokalno-Instrumentalny (40 osób), którego koordynatorami zostały Pani dr Bożena Raszke oraz Pani mgr Grażyna Enzinger.
W dniu 26 maja 2012 r. Zespół zaprezentował Koncert na Rynku miasta Nowego Sącza w ramach Festiwalu Nauki.
- Sekcja Edukacyjna zrealizowała niżej wymienione przedsięwzięcia:
a) W dniu 30 maja 2012 r. Pani doc. dr Zofia Muzyczka – Dyrektor Instytutu Pedagogicznego PWSZ w Nowym Sączu, zainaugurowała działalność Sekcji Edukacyjnej, otwierając uroczyście warsztaty – „Biblioterapia - przygoda z bajką terapeutyczną”. Zajęcia poprowadziła Pani dr Lidia Ippoldt z Krakowa (bibliotekarz, biblioterapeuta, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego). Projekt został wykonany przy wsparciu ze strony Pani dr Anny Struzik i Pani mgr Mirosławy Sochy. W warsztatach wzięły udział 32 studentki.
b) W dniach 9-10 czerwca 2012 r. – odbyły się kolejne warsztaty „Jak sobie radzić z agresją i przemocą wśród dzieci i młodzieży?” cz. I, które poprowadziła Pani mgr Maria Sułkowska (wykładowca PWSZ, instruktor Programu „Golden Five”). W warsztatach uczestniczyło 18 osób.
c) W dniu 4 czerwca 2012 r. członkowie KNWRD oraz sympatycy Koła (w liczbie 173 studentów) wzięli udział w Konferencji „Rozmawiajmy z nastolatkami”, zorganizowanej przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Nowym Sączu wspólnie z Zespołem Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej OSTOJA oraz Urzędem Miasta Nowego Sącza.
- W ramach działalności Sekcji ds. Koordynacji Wolontariatu uporządkowano sprawy formalne dot. studentów angażujących się w działalność wolontariacką na rzecz dzieci i młodzieży w środowiskach lokalnych (baza danych, umowy – porozumienia między korzystającymi a wolontariuszami, itp). Liczba studentów Pedagogiki IP PWSZ w Nowym Sączu aktywnie uczestniczących w ruchu wolontariackim (działających również w okresie wakacji) w roku akademickim 2011/12 wynosi 72 osoby. W większości przypadków studenci w ramach wolontariatu współpracują z takimi instytucjami i organizacjami pozarządowymi jak:
- Urząd Miasta Nowy Sącz – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Zespół Szkół w Wielogłowach,
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mszanie Dolnej,
- Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Nowym Sączu,
- Stowarzyszenie SURSUM CORDA w Nowym Sączu,
- Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego BETLEJEM w Nowym Sączu.
WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY !!!
Deklarację członkowską można wypełnić kontaktując się z zarządem lub opiekunem koła.
|