Uniwersytet Preszowski (oficjalnie Uniwersytet Preszowski w Preszowie; Prešovská univerzita v Prešove) - państwowa szkoła wyższa typu uniwersyteckiego z siedzibą w Preszowie we wschodniej Słowacji.
Uniwersytet Preszowski powstał 1 stycznia 1997 na mocy ustawy z 10 grudnia 1996, która wydzieliła z Uniwersytetu Pawła Józefa Šafárika w Koszycach wydziały mające siedziby w Preszowie i połączyła je w nową jednostkę. W 2002 dokonano reorganizacji uniwersytetu. UP ma obecnie 12 000 studentów i osiem wydziałów:
- humanistyczno-przyrodniczy (Fakulta humanitných a prírodných vied)
- zarządzania (Fakulta manažmentu - od 2004)
- sportowy (Fakulta športu)
- medyczny (Fakulta zdravotníctva)
- filozoficzny (Filozofická fakulta)
- teologii greckokatolickiej (Gréckokatolícka teologická fakulta - kontynuujący działalność greckokatolickiej preszowskiej akademii teologicznej działającej w latach 1880-1950)
- pedagogiczny (Pedagogická fakulta)
- teologii prawosławnej (Pravoslávna bohoslovecká fakulta - kontynuacja prawosławnego wyższego seminarium duchownego istniejącego od 1950; wydział ma zamiejscową pracownię w morawskim Ołomuńcu, w której studiują zaocznie czescy prawosławni)
Uczelnia przyjmuje studentów zagranicznych. Prowadzi również uniwersytet trzeciego wieku.
www.unipo.sk
Uniwersytet w Peczu (węg. Pécsi Tudományegyetem) - najstarszy i jednocześnie najmłodszy uniwersytet na Węgrzech, założony pierwotnie jako studium generale przez Ludwika Węgierskiego w 1367 roku, ale w XV w. rozdzielony na dwie odrębne uczelnie. 1 stycznia 2000 roku połączono go Uniwersytetem Jana Pannoniusa i kilkoma innymi placówkami, w wyniku czego powstała nowa uczelnia (stąd: najmłodszy uniwersytet), która skupia obecnie 10 wydziałów. Jednym z jej absolwentów jest obecny premier Węgier Ferenc Gyurcsány.
www.pte.hu
Uniwersytet Belgradzki jest najstarszą i najważniejszą instytucją szkolnictwa wyższego w Serbii. Założony w 1808 roku jako Znakomita Akademia w rewolucyjnej Serbii. Prawa uniwersyteckie zostały przyznane przez edykt królewski w 1905 roku. Jest on jednym z największych uniwersytetów w regionie bałkańskim, licząc przeszło 89 000 studentów i 4 200 wykładowców. Uniwersytet ma 31 wydziałów, 8 instytutów naukowo-badawczych, system bibliotek uniwersyteckich i centrów informacyjnych.
www.bg.ac.yu
Josip Juraj Strossmayer Uniwersytet Osijek w Chorwacji (chorw. Sveučilište J.J. Strossmayera) został założony 26 marca 1975 roku decyzją chorwackiego parlamentu (Sabor). Dwa miesiące później, 31 maja 1975 roku umowa dotycząca założenia Uniwersytetu Osijek została podpisana przez Wydział Ekonomii, Rolnictwa i Technologii Żywności, Instytut Rolnictwa, Zagrzebską Szkołę Inżynierii i Budownictwo Okrętowe na Wydziale Inżynierii w Slavonski Brod, Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Osijeku, Akademię Muzyczną w Zagrzebiu/Oddział Zamiejscowy w Osijeku, bibliotekę miejską i archiwum historyczne w Osijeku. Uniwersytet jest zorganizowany w 16 wydziałach: nauk ekonomicznych, prawa, rolnictwa, technologii żywności, inżynierii wodno-lądowej, inżynierii elektrycznej, budowy maszyn, filozofii, edukacji, medycyny, teologii, sztuki, matematyki, biologii, fizyki i chemii.
www.unios.hr |