Podkreślenia wymaga fakt, że wybór specjalności w ramach kierunku Ekonomia nie ogranicza możliwości podejmowania studiów magisterskich. Oznacza to, iż niezależnie od wybranej specjalności absolwent kierunku Ekonomia ma możliwość kontynuacji studiów drugiego stopnia na takich kierunkach jak np.: ekonomia, europeistyka, gospodarka i administracja publiczna, finanse i rachunkowość czy zarządzanie. Poza wyżej wymienionymi kierunkami absolwenci mogą kontynuować naukę na innych studiach z obszaru nauk społecznych oraz wielu spośród humanistycznych. W staraniach o II stopień przesądzające znaczenie ma kierunek studiów (Ekonomia), a nie specjalność w ramach kierunku.
Administracja i finanse sektora publicznego
Administracja i finanse sektora publicznego to specjalność na której studenci zdobywają wiedzę o funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego, ich zadaniach i specyfice zarządzania. Profil kształcenia daje studentom możliwość poznania ekonomicznych, organizacyjnych i finansowych aspektów funkcjonowania sfery publicznej oraz stymulowania rozwoju gospodarczo-społecznego regionów oraz gmin. Oprócz szerokiej wiedzy studenci nabywają liczne umiejętności jak np. praca w grupie, posługiwanie się przepisami prawa czy umiejętność analizy i oceny procesów zachodzących w sferze dóbr i usług prywatnych oraz publicznych. Program studiów zakłada przygotowanie absolwentów do podejmowania samodzielnych, merytorycznych, konstruktywnych i zgodnych z prawem decyzji oraz działań na rzecz środowisk lokalnych, regionalnych, a także do współpracy z instytucjami na szczeblu rządowym. W programie studiów znajduje się szereg przedmiotów z zakresu prawa, finansów, zarządzania, rachunkowości, negocjacji, marketingu, co daje absolwentom teoretyczne podstawy do podjęcia pracy w urzędach administracji samorządowej miast, gmin wiejskich, powiatów i województw oraz w jednostkach organizacyjnych samorządów dostarczających usługi publiczne, a także w organizacjach pozarządowych i komercyjnych realizujących zadania samorządów terytorialnych. Specjalność Administracja i finanse publiczne to wybór, który zapewni interesujący rozwój kariery zawodowej, a tym samym udział w kształtowaniu lokalnej i regionalnej gospodarki.
Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw
Studenci specjalności Finanse i rachunkowość zdobywają wykształcenie ogólne niezbędne dla ekonomisty – pracownika podmiotu gospodarczego w otoczeniu rynkowym. Podczas cyklu kształcenia student zostaje wyposażony w wiedzę z zakresu szeroko rozumianych finansów oraz rachunkowości, poznaje rzeczowe, finansowe i prawne uwarunkowania działalności gospodarczej jednostek gospodarczych niezależnie od formy organizacyjno-prawnej podmiotu gospodarczego. Ponadto uzyskuje on umiejętności praktyczne w zakresie prawidłowej interpretacji i oceny finansowej poszczególnych aspektów aktywności podmiotów gospodarczych na podstawie dostępnych danych i sprawozdań finansowych.
Dzięki temu absolwenci są przygotowywani do samodzielnego projektowania przedsięwzięć finansowych i efektywnego rozwiązywania problemów zarządzania. Są to kompetencje merytoryczne, do realizacji zadań operacyjnych, analitycznych i menedżerskich w takich podmiotach jak: przedsiębiorstwa, banki, instytucje budżetowe oraz organy skarbowe. Program kształcenia pozwala także rozwijać także kompetencje społeczne: praca w grupie, działanie w sposób przedsiębiorczy czy formułowanie sądów w ważnych kwestiach związanych z działalnością gospodarczą. Kompetencje te sprawiają, że absolwenci są także przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej np. w postaci biura rachunkowego. Absolwent tej specjalności może również podejmować pracę w działach finansowo-księgowych.
Absolwent specjalności Finanse i rachunkowość posiada zasób wiedzy ekonomiczno-finansowej pozwalający mu na dobrą orientację w środowisku gospodarczym i szybką karierę zawodową w organizacjach gospodarczych na stanowiskach pionu ekonomiczno-finansowego.
Ekonomika turystyki i rekreacji
Turystyka jest bardzo ważnym źródłem dochodów ludności wielu krajów i regionów o szczególnych walorach turystycznych. Coraz większe zainteresowanie turystyką związane jest z zapotrzebowaniem na odpowiednio wykształconą i przygotowaną kadrę pracowników, którzy będą umieli wykorzystać i wyeksponować potencjał tkwiący w poszczególnych regionach. Studia na specjalności Ekonomika turystyki i rekreacji pomogą jego absolwentom w zdobyciu wiedzy m.in. z zakresu tworzenia i sprzedaży produktu turystycznego, opracowania strategii marketingowej, promowania właściwego produktu turystycznego oraz organizowania i prowadzenia działalności turystycznej. Ponadto absolwenci uzyskują wiedzę teoretyczną umożliwiającą wykonywanie zadań z zakresu identyfikowania potrzeb klienta.
Wiedza i umiejętności zdobyte zarówno podczas zajęć teoretycznych jak również licznych zajęć praktycznych, na które składają się warsztaty terenowe i wycieczki metodyczne, pomogą podjąć pracę w organizacjach sektora turystycznego:
- biurach turystycznych,
- hotelach,
- domach wypoczynkowych,
- urzędach gmin.
Zdobyte kwalifikacje będą również przydatne w organizowaniu i prowadzeniu własnej działalności turystycznej. Ukończenie specjalności Ekonomika turystyki i rekreacji stanowi przygotowanie do pracy w pasjonującej branży jak również daje narzędzie do świadomego i celowego kształtowania wizerunku regionu, a także wydobywania esencji i wartości turystycznych z miejsc odwiedzanych.
Podkreślenia wymaga fakt, że Ekonomika turystyki i rekreacji to specjalność, która funkcjonuje pod przedmiotową nazwą od roku akademickiego 2012/2013. Wprowadzone w specjalności zmiany dotyczą nie tylko nazwy, ale również programu nauczania, który został zaktualizowany i dostosowany do potrzeb obecnego rynku pracy.
Zarządzanie projektami
Zarządzanie projektami to specjalność, która umożliwia studentom zdobycie kompleksowej wiedzy i umiejętności z zakresu kierowania projektami, opartej na konkretnych zagadnieniach praktyki gospodarczej, obejmującej metody i narzędzia, możliwe do zastosowania w zarządzaniu projektami oraz zapewniające nabycie i doskonalenie umiejętności niezbędnych przy realizacji projektów.
Program studiów obejmuje szeroki zakres zagadnień dotyczących instrumentów wykorzystywanych w zarządzaniu projektami. Szczególny nacisk położony jest na kwestie praktyczne związane z zapewnieniem efektywności realizacji projektów, wykorzystywanymi w tym zakresie systemami informatycznymi, jak również z metodami zarządzania, wdrażanymi m.in.: przez przedsiębiorstwa, organizacje non-profit i jednostki administracyjne.
Absolwent specjalności Zarządzanie projektami, poprzez zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, jest przygotowany do podjęcia pracy w charakterze kierownika projektu (project manager, menedżer projektu, lider projektu) dla projektów o małej skali, asystenta kierownika projektu, specjalisty ds. zarządzania projektami, jak również do roli uczestnika dowolnego zespołu projektowego w przedsiębiorstwach, organizacjach non-profit lub jednostkach administracji publicznej, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się TUTAJ
PLANY STUDIÓW |