Studia podyplomowe trwają od dwóch do trzech semestrów, w zależności od wymagań określonych w przepisach szczegółowych. Zajęcia odbywają się kilka razy w miesiącu w formie dwu- lub trzydniowych zjazdów (piątek, sobota, niedziela). Słuchacze na początku każdego semestru otrzymują szczegółowy harmonogram zajęć dydaktycznych.
Co najmniej 70% zajęć z ogólnego wymiaru czasu przeznaczonego na studia prowadzonych jest metodami aktywnymi, co przede wszystkim zapewnia osiągnięcie założonych efektów kształcenia zarówno w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych. Z założonymi, szczegółowymi efektami kształcenia dla specjalności i przedmiotów/rodzajów zajęć, słuchacze zostaną zapoznani przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych.
Każdy przedmiot, na wszystkich specjalnościach kształcenia, kończy się zaliczeniem (egzaminem) na ocenę potwierdzającym stopień osiągnięcia założonych efektów kształcenia. Dla każdego przedmiotu została także określona liczba punktów ECTS, jaką słuchacz musi uzyskać w procesie kształcenia. Za podstawę określenia liczby punktów ECTS, przyjmuje się założenie, że jeden punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy słuchacza, niezbędnym do opanowania efektów kształcenia, ustalonych programem studiów dla przedmiotu lub rodzaju zajęć. Do godzin pracy słuchacza wlicza się między innymi aktywne uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych, samokształcenie, przygotowanie się do zaliczeń (egzaminów).
Zastosowanie tej punktacji ułatwi pracodawcom – zarówno na krajowym jak
i europejskim rynku pracy - uznawalność i porównywalność nabytych kwalifikacji
i kompetencji. Szczegółowe informacje w tym zakresie zostaną przedstawione na spotkaniach organizacyjnych przez kierowników studiów.
Studia organizowane są w dobrych warunkach bazowo – lokalowych. Zajęcia odbywają się w małych liczebnie grupach, co pozwala między innymi na dzielenie się własnymi doświadczeniami zawodowymi, dyskusję i rozwiązywanie różnych wątpliwości zawodowych.
|