18 czerwca 2014 roku w barokowej Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczystość podsumowująca tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu już po raz drugi uzyskała cenny certyfikat, który w szczególności potwierdza wysoką jakość kształcenia i nieustanny rozwój oferty edukacyjnej, wsparcie dla studentów w zakresie naukowym oraz materialnym, a także ekspansję bazy dydaktycznej i sportowej.
Warto zauważyć, iż poza certyfikatem „Uczelnia Liderów” naszej uczelni przyznano również certyfikat PRIMUS, który poświadcza, iż uczelnia znalazła się w wąskiej grupie tych, które uzyskały najwyższą liczbę punktów rankingowych wśród wszystkich szkół certyfikowanych w programie.
W trakcie Gali dokumenty poświadczające pozytywny wynik akredytacji przeprowadzonej przez zespół ekspertów Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego odebrali Prorektor ds. nauki, rozwoju i współpracy doc. dr Marek Reichel oraz Prorektora ds. studenckich i kształcenia dr Janusz Pater.
Według zespołu ekspertów Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego uczelnie wyróżnione w projekcie „Uczelnia Liderów” cechują się działaniami zorientowanymi na edukację praktyczną studentów, innowacyjnością oferty oraz oryginalnymi formami współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Gościem honorowym uroczystości finałowej był prof. Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił przygotowany dla laureatów „Uczelni Liderów” wykład – gawędę pt. „We Wrocławiu na Śląsku”.
Program „Uczelnia Liderów” realizowany jest od stycznia 2011 roku, wspólnie przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC. Honorowy patronat nad projektem sprawuje prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012. Program służy identyfikowaniu i promowaniu najlepszych polskich uczelni oraz wartościowych ofert na rynku szkolnictwa wyższego, a także wskazywaniu kandydatom na studia uczelni kształcących w oparciu o nowoczesne, innowacyjne programy studiów, zgodnie z potrzebami rynku pracy. Certyfikaty „Uczelnia Liderów” otrzymują szkoły wyższe, które starają się kształcić absolwentów atrakcyjnych dla rynku pracy, twórczych, kreatywnych, wyposażonych w szeroką wiedzę i umiejętności praktyczne.
Procedura przyznawania certyfikatów w ramach programu „Uczelnia Liderów” przebiega dwuetapowo. Etapem pierwszym jest audyt formalny, w którym eksperci badają formalno-prawne aspekty działalności uczelni oraz poprawność i jakość aplikacji akredytacyjnej. Kluczowym etapem certyfikacji jest etap drugi, czyli audyt merytoryczny. W jego trakcie naukowcy analizują i oceniają działania i osiągnięcia szkół wyższych oraz przyznają poszczególnym uczelniom punkty rankingowe. Ocena ekspertów ma charakter jakościowy i odbywa się na podstawie analizy wielu informacji: raportów samooceny przygotowanych przez uczelnie, dokumentacji prawnej (np. regulaminów studiów, programów kształcenia, strategii i misji uczelni), raportów akredytacyjnych przygotowanych przez publiczne instytucje monitorujące jakość kształcenia (np. Polską Komisję Akredytacyjną, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), danych systemu POLON, badań społecznych przeprowadzanych w toku akredytacji, informacji pozyskanych z instytucji lokalnych itd. |