Tematyka oddanego do rąk Państwa Zeszytu Naukowego jest różnorodna, tak jak wielorakie są zainteresowania pracowników Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Można w nim znaleźć artykuły zarówno z historii polskiej myśli ekonomicznej, ekonomii, jak również etyki, prawa, polityki regionalnej, zarządzania, a także marketingu i turystyki.
Zeszyt otwiera artykuł poświęcony osobie Fryderyka hr. Skarbka, którego 140 rocznica śmierci przypada w 2006 roku. Chodzi o ekonomistę o renomie europejskiej, dzięki któremu kręgi polskiej inteligencji mogły zapoznać się z koncepcjami ekonomicznymi Adama Smitha, widzianymi oczyma J.B. Say"a. Autorka artykułu Danuta Okoń zwraca przy tym uwagę na wszechstronność zainteresowań i działalności F. Skarbka. Czytelnik znajdzie również artykuł z pogranicza ekonomii, etyki, oraz katolickiej myśli społecznej poświęcony ocenie moralnej zysku, autorstwa Roberta Rogowskiego. W kolejnych dwóch artykułach uwaga autorów skupia się na kwestiach dotyczących makro i mikroekonomii. I tak, Jolanta Juza w swoim artykule zajmuje się analizą oszczędności gospodarstw domowych w Polsce, a Magdalena Dołhasz podmiotami strony podażowej rynku turystycznego.
Autorzy kolejnej grupy artykułów zajmują się prawnymi i ekonomicznymi aspektami finansów gmin oraz fundacji. Najszerzej kwestia finansów gmin, gdyż nie tylko w świetle wybranych ustaw krajowych, lecz również w świetle regulacji Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, jest omawiana w artykule Krzysztofa Tora. Natomiast na kwestiach gospodarki finansowej gmin w Polsce skupia się w swoim artykule Marek Reichel. W ostatnim, należącym do tej grupy artykule, jego autorka Sylwia Sadowska zajmuje się omówieniem możliwych źródeł finansowania działalności fundacji. Problem ilustruje przypadkiem Fundacji Karpackiej "Zielone Technologie".
Kolejna grupa artykułów dotyczy problemów regionalnych, a ściślej mówiąc regionu nowosądeckiego. Spółka autorów - Tadeusz Kudłacz i Dariusz Reśko - w swoim artykule przedstawia rezultaty badań dotyczących rozwoju przedsiębiorczości w subregionie nowosądeckim w latach 2001 - 2004. Artykuł ten powinien - jak sugeruje recenzent niniejszego zbioru prof. Czesław Bywalec - zainteresować władze regionalne. Władze te może również zainteresować artykuł Piotra Lityńskiego. Autor podejmuje, na przykładzie Nowego Sącza, sprawę znaczenia prognozowania społeczno - gospodarczego przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu rozwoju jednostek terytorialnych. Ostatnim z tej grupy artykułem jest opracowanie Agaty Niemczyk. Autorka, na przykładzie Nowosądecczyzny - korzystając z wyników badań ankietowych -podejmuje próbę wykazania użyteczności badań dotyczących znajomości regionu dla działalności marketingowej zarządzających regionem, powiatem czy gminą. W dwóch artykułach podjęto problematykę wchodzącą w zakres nauk organizacji. Spółka autorów Janusz Fudaliński oraz Halina Smutek, prezentuje artykuł poświęcony paradygmatowi konkurencyjności organizacji w sytuacji postępującej globalizacji. Natomiast drugi z tej grupy artykuł - będący owocem pracy również dwóch autorów: Edyty Bielińskiej -Duszy oraz Piotra Markiewicza - traktuje o znaczeniu i miejscu kultury organizacyjnej w kolejnych etapach formowania strategii konkurencji. Klamrą spinającą omawiane publikacje, jest artykuł autorstwa Zofii Szafrańskiej. Omówiono w nim bardzo ważny, lecz stosunkowo mało znany problem posługiwania się podpisem elektronicznym w działalności społeczno - gospodarczej.
Pozwalam sobie mieć nadzieję, że dzięki szerokiej gamie poruszanych problemów, oddana do rąk Państwa publikacja, zdobędzie wielu czytelników zarówno wśród nauczycieli akademickich jak również studentów.
Żywię również przekonanie, że niektóre z artykułów zainteresują także osoby pracujące w instytucjach samorządowych lub zainteresowanych problemami regionalnymi.
Adam Rybarski
"Artykuł stanowi bardzo interesujące studium teoretyczne, dotyczące niekonwencjonalnych na gruncie ekonomii kwestii etycznych aspektów gospodarowania" (to o artykule R. Rogowskiego). "Artykuł prezentuje wysoki poziom naukowy. Umiejętnie połączone są rozważania natury teoretycznej z bogatą prezentacją oraz pogłębioną analizą stanu i ewolucji oszczędzania gospodarstw domowych w tym kraju" (chodzi o artykuł J. Juzy).
"Artykuł ma charakter studium empirycznego, zaprezentowano w nim wyniki własnych badań autorów dotyczących przedsiębiorczości w okolicach Nowego Sącza. Przedmiot badań jest ważny, zarówno ze względów poznawczych jak i praktycznych; wyniki badań mogą być bardzo przydatne władzom lokalnym (dotyczy artykułu T. Kudłacza i D. Reśko). "Tematyka artykułu jest ważna i nowatorska, zarówno z ekonomicznego jak i prawniczego punktu widzenia" (mowa o artykule Z. Szafrańskiej).
Prof. dr hab. Czesława Bywalca (fragment recenzji)
- Zamówienia przyjmujemy telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
- Forma płatności - przedpłata.
- Zamówione wydawnictwa wraz z fakturą wysyłamy pocztą na koszt odbiorcy po zaksięgowaniu wpłaty.
Numer konta na które należy dokonywać wpłaty:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
PKO SA 15124047481111000048694221
Prosimy o podanie dokładnych danych tele-adresowych oraz numeru NIP do faktury VAT.
Kontakt w sprawie sprzedaży wydawnictw PWSZ
Agata Witrylak
Tel.: 018 547 56 10
E-mail: wydawnictwo@pwsz-ns.edu.pl